Buna sa va fie dimineata de duminica!

Micul dejun a fost prioritatea noastra si am intarziat un pic cu povestile saptamanale, dar acum, cu burtile pline, va invit sa stam de vorba. Va dau si o idee de mic dejun care la noi are mare trecere: ovaz cu lapte si fructe proaspete. Am fost la Lidl sa cumparam niste hainute de vara pentru Copila si-am gasit afine si capsuni, chiar gustoase, iar Copila a mancat cele doua caserole in ziua respectiva, asa de mult i-au placut!

Pe langa upgrade-ul garderobei pentru vara, am mai facut ceva cumparaturi saptamana asta pentru un eveniment frumos de familie ce va avea loc in mai putin de o luna. Cu rochiile de petrecere pregatite, nu pot sa ma bucur ca a mea Copila incepe sa-si dezvolte abilitatile de dansatoare, exerseaza pasii de dans cu orice ocazie.

Vrei să primești postările mele pe email?

Abonare Newsletter

* Câmp obligatoriu.

Noi am continuat iesirile zilnice in parc, mergem chiar si de doua ori pe zi. Copila e tot mai prietenoasa si jucausa, e greu sa o mai tin in casa, cred ca si mie imi vine greu acum sa stau in casa, cand vremea e atat de imbietoare si ea isi gaseste usor ceva de facut in parc, fie ca facem impreuna, fie ca se joaca singura sau cu alt copil si trebuie doar sa o supraveghez. In poza de mai sus, compensam disparitia rujului cu muuuuult nisip, inclusiv in par. Inca nu ne-am hotarat daca are nevoie de un tuns, uneori parul de bebelus i se aranjeaza simpatic, alteori zulufii cei lungi se ciufulesc de numa’. Ea e destul de obisnuita cu aparatele zgomotoase, fie ca e vorba de aparat de barbierit, de peria mea rotativa sau periutele de dinti electrice, insa nu stiu daca ar sta linistita pe un scaunel cat sa i se indrepte freza. Mai vedem si experimentam cu freza actuala momentan.

Socializarea e deja punctul ei forte, iar eu incerc sa-i ofer prilejuri pentru asta. Pe langa iesirile din parc, mergem saptamanal la atelierele de joaca organizate de ACEBA, o asociatie locala care organizeaza activitati pentru copii de toate varstele. Sper eu sa o ajute sa se adapteze la gradinita, caci nu mai e mult si va deveni un copil institutionalizat. Mi-am propus sa ii ofer o acomodare treptata si, sper eu, lina, urmeaza sa incepem cautarile gradinitei cele mai potrivite pentru ea.

Daca tot stam asa de mult pe afara, a trebuit sa fiu mai atenta si cu protectia solara, a mea si a ei. Eu am facut trecerea de la SPF30 la SPF50, dupa cum v-am povestit aici, iar la iesirea de dupa-amiaza revin si cu un spray de protectie solara peste machiaj. Pentru Copila folosesc o spuma Bioderma Photoderm cu SPF50, e destul de rabdatoare cu aplicarea… momentan. Cred ca e si intrigata de textura produsului si de zgomotul pe care il face cand o scot din tub. Ba chiar am inceput sa port sepci ca sa o determin sa-si tina si ea palaria pe capusor, exemplul personal pare ca functioneaza cel mai bine in cazul ei.

Si pentru ca tot am pasit putin in sfera de ingrijire a pielii, vreau sa va impartasesc ce mi-a ajuns saptamana asta, niste produse Paula’s Choice de care sunt foarte entuziasmata. Booster-ul cu niacinamide 10% l-am mai avut si-mi place mult, am avut si The Ordinary, dar acela e mult mai greu de folosit, prefer textura celui Paula’s Choice. Insa cel mai tare ma bucura exfoliantul cu 4%BHA, pe care am apucat sa-l folosesc o singura data si am observat deja o diferenta, mica ce-i drept, la nivelul punctelor negre. Par sa se fi curatat putin porii, sper ca in timp sa para tot mai putin incarcati, cu folosirea constanta a produsului.

Voi ce-ati facut saptamana asta?

★ Beauty Blogger
★ Skincare Addict
★ Coffee Lover
★ 30
★ Bacau
★ adina@septembriejoi.com

(Visited 565 times, 1 visits today)